УКРАЇНСЬКА МОВА У СВІТІ. УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА



1.  Словникова робота

Еміграція (лат. — переселятися, виселятися) — 1) переселення з якої-небудь країни в іншу, викликане різними причинами; 2) сукупність емігрантів, що проживають у будь-якій країні.

Діаспора (гр.— розсіювання) — перебування значної частини народу (етнічної спільноти) поза країною його походження.


2. Робота з текстом 

ШКІЛЬНА ОСВІТА

1. Українську мову, літературу і культуру вивчають у Канаді в широкій мережі громадських шкіл, відомих під назвою «рідні школи». Це суботні або вечірні школи, що утримуються різними українськими церквами та організаціями. Для учнів середньої школи ті ж самі установи у великих містах пропонують програми, які називаються «Курси українознавства». Ці курси здебільшого визнаються місцевими міністерствами освіти, а тому їх випускники одержують диплом з української мови, який можна використати для закінчення середньої школи і для вступу до вищих навчальних закладів. 

2. У деяких провінціях українські студії (навчальні програми з української мови, літератури, історії, географії) становлять невід’ємну частину державної шкільної програми. В Альберті, Манітобі та Саскачевані існують українські двомовні програми від дитячого садка до 12-річного віку. У звичайних школах існують спеціальні класи з українською мовою навчання, що займають майже 50% навчального дня. Українські консультанти місцевих міністерств визначають шкільні програми. В Альберті та Монітобі батьки дітей, що відвідують двомовні школи, мають власні організації, які відіграють значну роль в організації освіти українською мовою. 

3. Українська мова як окремий предмет викладається в кількох початкових школах у багатьох провінціях. У п’яти Канадських провінціях українська мова викладається в середніх школах, де в цьому є потреба. Усього в Канаді приблизно 6 тис. дітей вивчають українську мову в початкових та середніх школах. У більшості міст зі значним українським населенням працюють факультативні вечірні класи для дорослих, які бажають вивчити українську мову. Існує ціла низка асоціацій українських учителів.

4. Незважаючи па розвиток українського шкільництва, кількість людей, які назвали українську мову своєю материнською мовою, зменшилась. Лише 35 відсотків канадців українського походження подали під час перепису українську мову як мову батьків (3 газети).


УКРАЇНСЬКА МОВА В ПЕРІОДИЧНІЙ ПРЕСІ КАНАДИ

5. Життя більшості українських видань у Канаді було коротким, адже великих тиражів вони не збирали, як і прибутків від реклами. Тому майже всі українські періодичні видання залежали від пожертвувань читачів або організованого меценатства.

6. Це особливо відчувається сьогодні, адже з кожним поколінням кількість українських читачів зменшується. Деякі видання намагаються привернути нових читачів, включаючи до своєї структури англомовні розділи або додатки. Найважливіші українські газети і журнали такі: «Український голос», «Новий шлях», «Гомін України», «Життя і слово», «Батьківщина» та інші (З газети).


3. Пройдіть тестування до наведених текстів



https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScMjYu3LEm2wmyDz9EcnhKzl7tNBM5MJJGVXCWDkN93zzyHJQ/viewform?usp=sf_link


Коментарі

Популярні публікації