СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ. СКЛАДНОСУРЯДНЕ (МАТЕРІАЛИ + ТЕСТИ ЗНО, НМТ)
Ускладнені речення
Ускладнені елементи у реченні — це такі елементи, які не входять до граматичної основи речення, а додаються до неї для розширення, уточнення або посилення висловлювання. Ускладнені елементи можуть бути:
- Однорідні члени речення — члени речення, які належать до однієї частини мови, виконують однакову синтаксичну роль і з’єднуються між собою сурядним зв’язком. Наприклад: Сонце, море і пляж — однорідні підмети.
- Звертання — слово або словосполучення, яке вказує на того, до кого або до чого звертається мовець. Наприклад: Добрий день, друзі — звертання.
- Вставні слова та словосполучення — елементи речення, які виражають ставлення мовця до висловленої думки, невпевненість, достовірність, джерело повідомлення, логічну впорядкованість мовлення або емоційну оцінку факту. Наприклад: Мабуть, вона забула про зустріч — вставне слово.
- Вставлені слова та словосполучення — елементи, які виражають додаткові повідомлення або зауваження до основної думки, не є членами речення. Наприклад: Я, на жаль, не можу прийти — вставне слово.
- Відокремлені члени речення — це такі елементи речення, які не залежать від головних членів речення і не утворюють з ними словосполучень. Наприклад: Дрімаючи, лелека стояв на одній нозі — дієприслівник.
Складні речення
Складне речення — це речення, яке складається з двох або більше простих речень, об’єднаних в одне ціле за змістом та інтонацією. Залежно від способу поєднання простих речень у складному розрізняються такі основні види складних речень:
Вид складного речення | Ознаки | Приклад |
Складносурядне (сполучникове) | Прості речення, що входять до нього, є рівноправними й з’єднуються сурядними сполучниками (і, та, а, але, проте тощо) | Я люблю читати книги, а ти — дивитися фільми. |
Складнопідрядне (сполучникове) | Одне просте речення залежить від іншого і з’єднується з ним підрядними сполучниками (що, якщо, коли, як тощо) або сполучними словами (хто, що, який тощо) | Я не знаю, хто прийде на свято. |
Безсполучникове | Прості речення не з’єднуються сполучниками, а лише за допомогою інтонації, порядку слів або лексичного повтору | Вона плакала: сумна була. |
З різними видами зв’язку | Прості речення поєднуються одночасно сурядним і підрядним зв’язком, або сполучниковим і безсполучниковим | Я прийшов додому і побачив, що вона вже спить, а він ще блукає по кімнаті. |
Кома ставиться між частинами складносурядного речення, поєднаними сполучниками і (й), та, а, але, проте, зате, однак, або…або, чи…чи, ні…ні, то…то, не то…не то, хоч…хоч:
- Сонечко зайшло, і надворі почало вже темніти (І. Нечуй-Левицький).
- Не то осінні води шуміли, збігаючи в Дунай, не то вітер бився в заломах провалля (М Коцюбинський).
Кома не ставиться, якщо перед єднальним чи розділовим сполучником у складносурядному реченні є спільний другорядний член, що стосується обох простих речень:
- На хвилину раптом стихли голоси і спинились тіні (Ю. Смолич).
Кома не ставиться між простими реченнями, що входять до складносурядного, і тоді, коли для обох простих речень є спільними частки ЛИШЕ, ТІЛЬКИ, ЩЕ, НАВІТЬ:
- Лише гул од копит степом котився та хліба шелестіли (А. Головко).
Також кома не ставиться між двома питальними, спонукальними або окличними реченнями, з’єднаними сполучниками і (й), та (у значенні і), або, чи (Котра зараз година і коли вже прибуде потяг?). Зазвичай не ставиться кома між двома односкладними безособовими або номінативними реченнями у складносурядному:
- Сумно й глухо! (П. Мирний).
- Ніч і тиша.
Якщо прості речення, які є частинами складносурядного, дуже поширені, уже мають в середині розділові знаки або досить далекі за змістом, то між ними замість коми ставиться крапка з комою:
- Ся розмова лишила в мені якийсь гіркий несмак; але миритись, брати назад свої слова у мене не було бажання (Леся Українка).
Тире ставиться в складносурядних реченнях перед сполучниками і, та (у значенні і), коли в простих реченнях, що входять до складносурядного, говориться про швидку зміну подій, явищ або друге речення містить у собі несподіваний наслідок чи різке протиставлення:
- Несподіваний ривок — і ми відриваємося від землі (А. Шиян).
ТЕСТУВАННЯ
Джерела:
Коментарі
Дописати коментар