О.ІРВАНЕЦЬ ("ДО ФРАНЦУЗЬКОГО ШАНСОНЬЄ..."), С.ЖАДАН ("МУЗИКА, ОЧЕРЕТ...", "СМЕРТЬ МОРЯКА").


 









Конспект уроку української літератури

для 12 класу

Тема. О.Ірванець ("До французького шансоньє..."), С.Жадан ("Музика, очерет...", "Смерть моряка").

Мета: формування предметних компетентностей: ознайомлення учнів із особливостями української постмодерністської поезії, визначення її новаторських особливостей; формування ключових компетентностей: уміння вчитися (самостійно шукати інформацію, робити висновки), комунікативної (висловлювати власну думку, доносити її до інших), загальнокультурної (мати повагу до української літератури, історичного розвитку українського народу загалом).

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: картки з повідомленнями, тексти творів, блог.


 



СТРУКТУРА УРОКУ

І. Вступна частина

1. Організаційний момент

(Привітання учнів, перевірка присутніх).

 

2. Актуалізація опорних знань

А) Експрес-опитування

Що таке постмодернізм?

Чим елітарна літратура відрізняється від масової?

Які з українських поетів-постмодерністів відомі вам?

 

3. Мотивація  навчальної діяльності. Оголошення теми, мети, завдань уроку

А) Слово вчителя

На цьому уроці продовжуємо знайомство з поетами-постмодерністами. Сьогодні дізнаємося про О.Ірванця та С.Жадана.


 

Б) Проблемне завдання

Чим поезія постмодернізму відрізняється від тієї, яку ми вчили раніше?

 

ІІ. Основна частина

1. Вивчення нового матеріалу

А) Слово вчителя

Сила слова безмежна. Особливо, коли воно живе, іскристе, емоційно виважене. Лише обдарована, духовно багата людина може писати поезії, які торкаються найпотаємніших струн нашої душі та іскрою відлунюють у нашому серці. Таким є Олександр Васильович Ірванець. 


Б) Презентація

Учням показують презентацію про О.Ірванця, вони коротко конспектують побачене.

https://vseosvita.ua/library/oleksandr-irvanec-do-francuzkogo-sansone-tin-velikogo-klasika-449691.html


        В) Виразне читання вірша «До французького шансоньє»

Це є поезiя найвища,
Це є найвища простота,
Коли передаються вiршi,
Як поцiлунки — з усi в уста.
Твоï пiснi легкi i свiтлi
(ïх так сприймають слухачi),
Та пам'ятай — у цьому свiтi
Є свистуни i стукачi.
А ти — гiтара, гiлка з дерева,
I ти сьогоднi на кону.
Скажи, кому твоя заревана
Душа потрiбна, ну, кому?..
Вдягайся модно, лайся модно,
Та час вiд часу пригадай,
Як слухав дзвона Квазiмодо
В глухонiмому Нотр-Дам.
Вiн припадав до дзвона тiлом,
Вiн разом з ним лiтав, лiтав...
О, скiльки тих, якi хотiли
Тiлами битися в тiла,
А язиками лiзли в душi...
Я й сам колись таким грiшив.
Пiснi, мов кошенят задушених,
В зубах по вулицях носив.
Душа повiльно прозорiла
Все по ночах.
А по очах
Боляче вдарило прозрiння:
Про що кричав?
Кому кричав?..
Є вуха, що, немов корою,
Укритi суєтнiстю змiн.
Хай серцем слухають i кров'ю,
Як Квазiмодо слухав дзвiн!..

 

2. Осмислення нових знань, умінь

А)  Слово вчителя

Поезія «До французького шансоньє» — це вірш-звертання з певною настановою, що поступово переростає в роздуми над сутністю, призначенням і долею поета. Я вважаю, що найвища поезія інтимно сфокусована — це «коли передаються вірші, як поцілунки — з уст в уста». Розвиваючи цю думку, я малюю образ типового співця («французького шансоньє»), чиї пісні «легкі і світлі», моє покликання — бути «гітарою», «гілкою з дерева» мистецтва. Мода — це не завжди справжнє мистецтво, однак співакові слід «вдягатися модно» і «лаятися модно», але не забувати, що в мистецьких творах живе справжнє почуття досконалості.

          Б)  Бесіда за змістом прочитаного

1. Які враження у вас виникли під час прочитання твору?

2. Якої теми торкається автор?

3. У чому ви вбачаєте основну думку, ідею твору?

Учитель. Поет у своїх віршах осмислює роль поета й художнього слова в суспільстві. Використовує риторичні запитання, метафори, епітети. Ліричний герой поезії сперечається з тенденціями сучасного світу, коли класика стала немодною, люди бояться виявляти щирість почуттів, замість справжніх митців — «свистуни і стукачі». А «душа заревана» нікому не потрібна. І все ж треба пробитися до вух, що вкриті, «мов корою», суєтою життя, змусити їх слухати «серцем… і кров'ю», «як Квазімодо слухав дзвін».

        В) Робота з теоретичним матеріалом

Сергій  Жадан лідер поетичного покоління 90-х, який спромігся поєднати поетичну традицію (зокрема футуристичну) із панк-і рок-субкультурами, із розміреністю буття занепалих промислових східноукраїнських міст, з постімперськими інтонаціями.

     Він народився 23.08.1974р. в м.Старобільськ Луганської області. Закінчив філологічний факультет Харківського державного педагогічного університету ім..Г.Сковороди. Навчався в аспірантурі цього ж університету, захистив дисертацію, присвячену українському футуризмові. З 2000р.викладач кафедри української та світової літератури університету.

     Під час Помаранчевої революції був комендантом наметового містечка у Харкові, учасник Революції гідності, за що був побитий «тітушками».

     Він є автором поетичних збірок «Цитатник», «Генерал Юда», «Балади про війну і відбудову», «Марадона», «Ефіопія», «Лілі Марлен». Жадан один з організаторів харківського неофутуристичного літературного угрупування «Червона Фіра», віце-президент Асоціації українських письменників. Його роман «Депеш мод» - один з прикладів дійсно вартісної сучасної української літератури. Сюжет роману такий: троє друзів вирушають на пошуки четвертого, якийсь кудись зник, щоб повідомити його про смерть вітчима, бо мама дуже просила, щоб Саша приїхав на похорон.

       Мотив втечі на лоно природи тут як засіб захисту від усіх зовнішніх мракобісій Совка і псевдоідей із Заходу.

          Г Виразне читання поезії 

          Ґ) Коментар до поезії

Ліричний герой глибоко переживає розлуку з коханою («нам з тобою тепер падає різний сніг»). Йому залишаються спогади про музику ламких очеретів, про висоту, де були у двох. І солодко завмирає, «тихо росте душа» в пригадуванні щастя і в його передчутті.

3. Закріплення, систематизація та узагальнення

А) Бесіда за питаннями 

✵ На якому місці в системі цінностей постмодернізму естетика, краса художнього слова?

✵ Ми сьогодні вчили творців масової чи елітарної літератури?

✵ Чи може якось література, особливо така, вплинути на читача, на сучасний стан речей?

✵ У чому сенс сучасної літератури?

✵ Чому так багато у творах грубих, лайливих слів, навіть непристойностей?

 

ІІІ. Заключна частина

1.                   Контрольно-коригувальний етап

А) Учень робить підсумок уроку. Інші учні доповнюють почуте новою інформацією

 

2.                   Підбиття підсумків уроку

А) Відповідь на проблемне питання

Чим поезія постмодернізму відрізняється від тієї, яку ми вчили раніше?

 

3.                   Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.

Опрацювати конспект уроку. Прочитати поезію С,Жадана "Смерть моряка"

Коментарі

Популярні публікації